Geçmişin Kalıntılarını Temizlemek | YAŞAMA YER AÇ
1193
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1193,mikado-core-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,mkd-theme-ver-2.0.4,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.3,vc_responsive

Geçmişin Kalıntılarını Temizlemek

Türkiye’nin doğu sınırları, ülke tarihinin ilk insani mayın temizleme projesiyle mayınlardan arındırılarak geri kazanılıyor. Bu zor görevi üstlenenler ise, Kaffar Akka gibi kahramanlar… “İyi ki de başlamışım” diyerek korkusuzca çalışan Kaffar Akka ve arkadaşları sayesinde yaşamlarımız ve topraklarımız yeniden bizim oluyor

“Türkiye’nin Doğu Sınırlarında Mayınların Temizlenmesi ve Sınır Denetim Kapasitesini Artırarak Sosyo-Ekonomik Gelişimin Sağlanması Projesi” kapsamında mayın temizleme faaliyetleri Haziran 2016’da başladı ve bugüne kadar 38.000’i aşkın kara mayını bulunarak imha edildi; 4,1 milyon m2’yi aşkın arazi kullanıma açıldı.

 

İçişleri Bakanlığı, MAFAM, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve diğer bakanlıklardan 500’ü aşkın kamu personeline eğitim verildi. Yardımcı sağlık personeli ve mayın temizleyici olarak eğitilen yereldeki insanlar için 200’den fazla iş imkanı yaratıldı.

 

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Türkiye’nin ilk insani mayın temizleme projesi, Milli Savunma Bakanlığı Milli Mayın Faaliyet Merkezi (MAFAM), İçişleri Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve UNDP Türkiye ortaklığında yürütülüyor.

Iğdır, Türkiye